Home » Zatemnenie spálne: Vyskúšajte niekoľko tipov pre lepší spánok

Zatemnenie spálne: Vyskúšajte niekoľko tipov pre lepší spánok

by stavnov2023

Spánok v zatemnenej izbe je kľúčom k lepšiemu zdraviu, čo potvrdzujú roky výskumov a skúsenosti ľudí na celom svete. Spánok v úplnej tmavej izbe má významný vplyv na kvalitu vášho spánku, následne aj dňa a celkové zdravie. Tma podporuje produkciu melatonínu, hormónu spánku, ktorý reguluje váš cirkadiánny rytmus. Vystavenie svetlu počas noci môže tento rytmus narušiť a viesť k problémom so spánkom.

Svetlo, najmä modré svetlo z elektronických zariadení, môže znížiť produkciu melatonínu a narúšať kvalitný spánok. Navyše výskumy ukazujú, že kvalitný spánok v tme môže znížiť riziko obezity, srdcových chorôb a depresie. Tiež môže zlepšiť pamäť a koncentráciu, a dokonca podporiť lepšiu regeneráciu a obnovu buniek počas noci.

Úplnú tmu vedia narúšať aj elektronické zariadenia, napríklad telefón večer v posteli. Zdroj: Unsplash.com

V tomto článku nájdete rôzne metódy, ako dosiahnuť takmer úplnú tmu vo vašej spálni – od použitia zatemňovacích záclon až po strategické usporiadanie nábytku. Určite sa vám zídu aj tipy na blokovanie svetla z elektronických zariadení.

Presuňte nábytok, zablokujte zdroje svetla alebo vymaľujte

Ako prvý krok skúste zmeniť rozloženie vašej spálne. Aby ste predišli rušeniu svetlom, umiestnite posteľ ďalej od okien alebo zdrojov svetla. Nábytok ako komody a knižnice môžete použiť na blokovanie alebo presmerovanie svetla. Keď nemôžete využiť presun nábytku, existujú priestorové deliče do spálne, ktoré vedia byť účinné pri vytváraní tmy.

Svetlo však nemusí prenikať len spoza okien. Často sa stáva, že svetlo presvitá spod dverí, vtedy je jednoduchým riešením položenie zrolovaného uteráka alebo iného kusu látky oproti medzere. Tento malý trik vie zabrániť prenikaniu svetla popod dvere, a tým zatemniť miestnosť.

Nemáte možnosť zatemniť okná? Radikálnejším, no účinným riešením môžu byť tmavé farby na steny. Tmavšie steny vedia o niečo lepšie pohlcovať svetlo, čo pomáha zatemniť miestnosť. V spálniach sú dnes populárne napríklad zemité tóny ako hnedá alebo tmavosivá, nič nepokazíte ani tmavomodrou. Odmenou vám bude zlepšenie kvality spánku.

Posledným tipom z oblasti nábytku a doplnkov je ten najjasnejší a najzreteľnejší – použite zatemňovacie závesy. Zatemňovacie záclony alebo rolety sú veľmi účinné pri blokovaní svetla, a vyrábajú sa v rôznych stupňoch priepustnosti. Na trhu existujú aj 100% zatemňovacie závesy, tzv. black-out. Pri ich výbere si dajte pozor, aby boli primerane veľké pre vaše okná a zatemnili celý priestor. Najistejšou voľbou sú v tomto prípade záclony na mieru.

Umelé svetlo a znížená hladina melatonínu

Efektívny a lacný spôsob je blokovanie modrého svetla z elektronických zariadení. Minimalizovať svetlo z elektroniky viete napríklad použitím filtrov modrého svetla, vypnutím elektronických zariadení a tiež prekrytím rôznych indikátorov, napríklad aj na televízore či lampe. Aj malé zdroje svetla ako nabíjačky alebo digitálne hodiny vedia narušiť spánok.

Populárnym produktom sú okuliare na filtrovanie modrého svetla, ktoré je dobre nosiť k večeru pred spaním. Odfiltrujú to farebné spektrum, ktoré inak bráni prirodzenému rytmu tela vo fáze, kedy sa má pomaly približovať k spánku.

Maska na spanie je efektívny spôsob, ako telu dopriať spánok v tme. Zdroj: Unsplash.com

Ak chcete dosiahnuť totálne zatemnenie, potom vyskúšajte spaciu masku. Práve maska na spanie vie efektívne znížiť expozíciu svetlu, najmä ak ste v izbe s niekým, kto potrebuje ešte svetlo v noci. Pri výbere dbajte na kvalitný a príjemný materiál, keďže masku budete nosiť denne 7-8 hodín.

Na záver len dodáme, že spánok v zatemnenej izbe je jednoduchý, ale účinný spôsob, ako zlepšiť kvalitu vášho spánku a podporiť celkové zdravie. S našimi tipmi a odporúčaniami si môžete ľahko prispôsobiť prostredie svojej spálne tak, aby ste si každú noc užili pokojný a obnovujúci spánok.

O MAGAZÍNE

Magazín StavebnéNoviny.sk vychádza v digitálnej podobe a prináša čitateľom rady a tipy na široké spektrum tém z oblasti stavebníctva a bývania.

Najčítanejšie

INAQ s.r.o. 2023 – Všetky práva vyhradené

Akékoľvek kopírovanie obsahu tejto webovej stránky je bez predošlého súhlasu zakázané.