Home » Inšpirácie na vnútorné usporiadanie kuchyne. Poznáte najčastejšie tvary kuchýň?

Inšpirácie na vnútorné usporiadanie kuchyne. Poznáte najčastejšie tvary kuchýň?

by stavnov2023

Usporiadanie kuchyne je úloha, ktorou začína plánovanie budúceho priestoru pre zábavu aj inšpiráciu. Pri navrhovaní kuchyne plánujte pre súčasné a budúce potreby. Cieľavedomo si vyberte usporiadanie, ktoré zohľadňuje praktické potreby vašej domácnosti. Súčasnej aj tej budúcej v prípade, že plánujete rozšírenie počtu členov.

Dnes evidujeme niekoľko typov usporiadania kuchyne: L a U tvar, ostrovček a jeho polovičná časť polostrovček a tiež kuchyňa na jednej stene. Posledným typom, ktorý si pamätá väčšina z panelákov, je kuchyňa v koridore. Kuchyňa v tvare koridoru je ikonou efektívnosti – koridorové usporiadanie kuchyne sa využíva v malých priestoroch. U-tvar funguje dobre v menších priestoroch aj veľkých otvorených domovoch, napríklad spojených kuchyňoobývačiek.

Populárnym je aj takzvaný L tvar, ktorý poskytuje pracovné plochy na viacerých miestach a otvárajú centrálny priestor pre varenie. Ostrovčeky pomáhajú tvoriť jednotlivé pracovné zóny vo veľkých otvorených kuchyniach a spomedzi všetkých návrhov na vnútorné usporiadanie kuchyne poskytujú najlepší základ pre socializáciu. To oceníte pri návštevách, rovnako ako kuchyňu v tvare polostrovčeku.

Aké existujú typy usporiadania kuchyne

 1. Koridorové usporiadanie
  Maximalizujte efektivitu vašej kuchyne s koridorovým usporiadaním. Ideálne pre malé priestory, tento dizajn ponúka vynikajúcu pohodlnosť a ergonomické nastavenie. Takúto kuchyňu využijete naplno v prípade, že máte menší priestor. Nevýhodou je, že koridor je počas varenia takpovediac upchatý. Kuchynská ulička pozostáva v tomto prípade z pracovného priestoru na dvoch protiľahlých stenách. Otvor je buď na jednom alebo oboch koncoch.
 2. Usporiadanie v tvare L
  Perfektné pre malé aj veľké priestory, poskytuje dostatok miesta pre úložný priestor a varenie. Konkrétne rozmery kuchyne v tvare L možno upraviť na základe rozdelenia kuchynského priestoru, čím sa vytvoria rôzne pracovné zóny. Na dosiahnutie maximálnej funkčnosti je vhodné, aby dlhšie rameno malo dĺžku aspoň 4,5 metra, kratšie potom dva a pol. Pri plánovaní kuchyne v tvare písmena L zohľadnite predpokladaný pohyb chodcov, potrebu dostatočného priestoru pre skrinky a pult, strategické umiestnenie drezu vo vzťahu k stenám a oknám a efektívne osvetlenie kuchyne.
 3. Usporiadanie v tvare U
  Ideálne pre vášnivých kuchárov, tento dizajn maximalizuje pracovný a úložný priestor. Hoci sa dá prispôsobiť akejkoľvek veľkosti kuchyne, najefektívnejšie je vo väčších priestoroch. Pri umiestňovaní sporáku a elektrickej rúry je vhodné myslieť na to, aby boli na jednej strane, rovnako ako zásuvky a skrinky. Chladničku môžete umiestniť na opačnú stranu.
 4. Ostrovčekové usporiadanie
  Štýlový a funkčným ostrovček urobí z každej kuchyne spoločenský priestor. Moderný kuchynský ostrov je možné upraviť pre rôzne potreby – od skladovania pre výstavné plochy na víno či police a hlboké zásuvky. Kuchynský ostrov je vhodný, ak očakávate časké návštevy, spolu s ktorými sa budete baviť pri varení práve okolo ostrovčeka. Ostrovčeky poslúžia okrem varenia aj na miešanie nápojov či rýchlu prípravu snackov. Vo výnimočnom prípade poslúži ostrovček aj ako miesto na rýchle najedenie sa.
Ak máte priestor, ostrovčeková kuchyňa je ideálna ako spoločenský bod celej domácnosti. Zdroj: Unsplash.com

 1. Polostrovčekové usporiadanie
  Chceli by ste ostrovček, ale máte málo priestoru? Polostrov je ideálne riešenie, keďže môže fungovať ako polstena medzi kuchynským priestorom a zvyškom domu v otvorenej miestnosti. Prakticky tak vymedzí funkčné zóny, ale neoddelí ich úplne. Na strane kuchynského polostrova môže vzniknúť priestor pre barové stoličky a rýchle najedenie sa. Kuchynský polostrov nemusí byť dlhý a dorovnávať kuchynskú nohu na druhej strane.
 2. Kuchyňa na stene
  Jednoduchosť a šarm usporiadania kuchyne na jednej stene. Ideálne pre kompaktné priestory, tento zjednodušený dizajn je opäť apelom na efektivitu. Aké výhody má kuchyňa s jednou stenou? Jednostenné kuchyne výrazne šetria priestor, zároveň ide o lacné kuchyne, avšak stále pri zachovaný kvalitného miesta pre celý proces varenia. Nevýhodou je, že popri varení sa môžete byť návšteve otočení chrbtom.

Na čo ďalšie myslieť pri usporiadaní kuchyne?

V malých priestoroch starostlivo vyberte spotrebiče do kuchyne a zvážte ich integráciu pre minimalistický vzhľad. V úzkych kuchyniach sa pokúste čo najviac zvýrazniť svetlo, aby ste sa vyhli vizuálne stiesnenému pocitu. Zvoľte ergonomické riešenia úložného priestoru, ako sú hlboké zásuvky pre efektivitu. Jednou z možností je aj sekundárny trojuholník medzi drezom, odpadkovým košom a umývačkou riadu. Prečítajte si aj naše tipy ako vybrať kuchynské skrinky.

O MAGAZÍNE

Magazín StavebnéNoviny.sk vychádza v digitálnej podobe a prináša čitateľom rady a tipy na široké spektrum tém z oblasti stavebníctva a bývania.

Najčítanejšie

INAQ s.r.o. 2023 – Všetky práva vyhradené

Akékoľvek kopírovanie obsahu tejto webovej stránky je bez predošlého súhlasu zakázané.