sakura stromy do zahrady
Home » 5 najlepších estetických stromov pre tienistú a očarujúcu záhradu

5 najlepších estetických stromov pre tienistú a očarujúcu záhradu

by stavnov2023

Chcete premeniť svoju záhradu na tienistú a očarujúcu oázu? Už nehľadajte ďalej! Práve pre vás sme zostavili zoznam 5 najlepších estetických stromov. Od pôvabnej plačúcej vŕby až po žiarivú čerešňu – tieto stromy dodajú vášmu vonkajšiemu priestoru krásu a šarm.

Vyhrňte si teda rukávy a pripravte sa na vytvorenie záhrady, z ktorej budú vaši susedia v úžase. Ponorme sa do toho a objavme dokonalé stromy pre vašu vysnívanú záhradu!

Plačúca vŕba (Vrba babylónská)

Ak chcete vytvoriť tienistú a očarujúcu záhradu, zvážte vysadenie plačúcej vŕby. Tento majestátny strom s pôvabnými kaskádovitými konármi a jemnými listami dokáže dodať každému vonkajšiemu priestoru nádych elegancie. Plačúca vŕba, vedecky známa ako Salix babylonica, je známa svojím jedinečným vzhľadom a upokojujúcou atmosférou, ktorú vytvára. Jej dlhé, prevísajúce konáre vytvárajú prirodzený baldachýn, ktorý poskytuje tieň a súkromie, vďaka čomu je dokonalým doplnkom vašej záhrady.

salix babylonica

Plačúca vŕba ponúka nielen estetický vzhľad, ale slúži aj na praktické účely. Jej rozsiahly koreňový systém pomáha stabilizovať pôdu, zabraňuje erózii a chráni blízke stavby pred možnými škodami spôsobenými silným vetrom. Okrem toho má plačúca vŕba vysokú toleranciu voči vlhkej pôde, čo z nej robí vynikajúcu voľbu pre oblasti so zlým odvodnením.

Ak sa chcete starať o plačúcu vŕbu, zabezpečte jej dostatok slnečného svetla a pravidelné zavlažovanie. Na udržanie jej tvaru a zabránenie prerastaniu je nevyhnutné ju strihať. Dávajte však pozor, aby ste to nepreháňali, pretože by to mohlo oslabiť štruktúru stromu.

Japonský javor

Vysaďte si do záhrady japonský javor, ktorý dodá vášmu vonkajšiemu priestoru živý a okúzľujúci nádych. Tento elegantný strom je známy svojím nádherným olistením a pôvabným tvarom. Tu sú tri dôvody, prečo by mal byť japonský javor na vašom zozname stromov, ktoré musíte mať vo svojej záhrade:

1. Kaleidoskop farieb: Listy japonského javora majú širokú škálu farieb vrátane žiarivo červenej, oranžovej a žltej. Vďaka svojim žiarivým odtieňom tento strom určite prinesie do vašej záhrady farebný nádych a vytvorí vizuálnu pastvu pre oči.

japonsky javor do zahrady strom

2. Celoročný záujem: Na rozdiel od niektorých iných stromov krása japonského javora nevybledne so zmenou ročných období. Na jar sa objavujú jemné nové listy v zelených odtieňoch, zatiaľ čo na jeseň sa lístie mení na ohnivú prehliadku červenej a zlatej. Dokonca aj v zime dodáva elegantná silueta stromu vašej záhrade architektonickú zaujímavosť.

3. Perfektný pre malé priestory: Japonské javory sú ideálne pre záhrady s obmedzeným priestorom. Vďaka ich kompaktným rozmerom a pôvabnému vetveniu ich možno ľahko zakomponovať do malých záhrad, dvorov alebo dokonca zasadiť do nádob. Ich nádherné listy a výrazný tvar z nich robia ústredný bod v každej krajine.

Magnólia

Ak chcete vytvoriť tienistú a očarujúcu záhradu, zvážte pridanie stromu magnólie pre jej ohromujúce kvety a aromatickú vôňu. Magnólie sú známe svojimi veľkými, nápadnými kvetmi, ktoré majú rôzne odtiene bielej, ružovej a fialovej. Tieto nádherné kvety dodajú vášmu vonkajšiemu priestoru nádych elegancie a šarmu.

Magnólie sú nielen estetické, ale vydávajú aj nádhernú vôňu, ktorá môže vašu záhradu naplniť sladkou a príjemnou vôňou. Predstavte si, že sedíte vo svojej záhrade obklopení omamnou vôňou kvetov magnólie. Je to skutočne očarujúci zážitok.

mangolia stromy do zahrady vhodne na tien

Okrem svojej krásy a vône sú magnólie pomerne nenáročné na údržbu. Sú prispôsobivé rôznym typom pôdy a darí sa im na plnom slnku aj v polotieni. Magnólie majú tiež pomalý rast, vďaka čomu sú vhodné do záhrad všetkých veľkostí. Magnólie s lesklými zelenými listami a malebnými kvetmi poskytujú celoročný vizuálny záujem.

Či už máte malý dvor alebo priestrannú záhradu, magnólia môže byť vynikajúcim doplnkom. Jej úžasné kvety a aromatická vôňa vytvoria pokojnú a očarujúcu atmosféru, ktorú si môžete užívať rok čo rok. Preto neváhajte a zvážte pridanie stromu magnólie do vašej záhrady, aby ste získali nádych prirodzenej krásy a elegancie.

Sakura

Teraz prejdime k očarujúcej kráse čerešňových kvetov a k tomu, ako môžu vylepšiť tienistú záhradu, ktorú vytvárate. Tieto jemné a úchvatné stromy majú silu premeniť akýkoľvek priestor na pokojnú a očarujúcu oázu. Tu sú tri dôvody, prečo sú stromy Sakury nevyhnutnou súčasťou vašej záhrady:

1. Očarujúca krása: Čerešňové stromy sú známe svojimi ohromujúcimi a éterickými kvetmi. Jemné ružové alebo biele kvety vytvárajú fascinujúce predstavenie, ktoré očarí každého, kto na ne pozrie. Predstavte si, že sa prechádzate po záhrade obklopení morom kvetov a pociťujete pokoj a pohodu.

2. Symbol obnovy: Kvitnúce čerešne symbolizujú príchod jari a krásu, ktorá prichádza s novými začiatkami. Pridanie týchto stromov do vašej záhrady prinesie nielen estetický vzhľad, ale aj pocit nádeje a omladenia. Je to pripomienka, že aj v najtemnejších časoch vždy existuje prísľub nového začiatku.

sakura do zahrady vhodna kupit

3. Kultúrny význam: V mnohých krajinách, najmä v Japonsku, majú rozkvitnuté čerešne hlboký kultúrny význam. Sú symbolom krásy, pôvabu a pominuteľnosti života. Zakomponovaním týchto stromov do svojej záhrady sa hlásite k bohatej kultúrnej tradícii a vytvárate priestor, ktorý oslavuje krásu a pominuteľnosť prírody.

Zakomponovanie rozkvitnutých čerešní do vašej tienistej záhrady nepochybne pozdvihne jej krásu a vytvorí pokojnú a očarujúcu atmosféru. Pripravte sa na to, že vás očaria ich éterické kvety a ponorte sa do pokoja, ktorý prinášajú.

Brezový strom

Nemôžete urobiť chybu, ak do svojej tienistej záhrady pridáte nádych rustikálneho šarmu zakomponovaním brezy. Vďaka svojej charakteristickej bielej kôre a jemným listom je breza úžasným doplnkom každej krajiny. Nielenže poskytuje tieň a vizuálny záujem, ale ponúka aj množstvo ďalších výhod.

Breza je známa svojou schopnosťou znášať širokú škálu pôdnych podmienok, vďaka čomu je vhodná do rôznych záhrad. Sú tiež relatívne nenáročné na údržbu, vyžadujú si minimálne prerezávanie a starostlivosť.

Jednou z výrazných vlastností brezy je jej krásna kôra. Hladká, papierovo biela kôra dodáva vašej záhrade jedinečnú štruktúru a vizuálnu príťažlivosť. Tento výrazný prvok je obzvlášť výrazný v zimných mesiacoch, keď väčšina ostatných stromov zhodí listy. Kontrast medzi bielou kôrou a okolitou krajinou vytvára skutočne očarujúci pohľad.

breza do zahrady je vhodna ako brezu zasadit

Okrem estetického vzhľadu ponúka breza aj praktické výhody. Poskytuje tieň, ktorý môže byť obzvlášť prospešný v tienistej záhrade. Rozptýlené svetlo, ktoré preniká cez listy brezy, vytvára pokojnú a príjemnú atmosféru. Okrem toho breza priťahuje rôzne voľne žijúce živočíchy vrátane vtákov a motýľov, čím dodáva vašej záhrade ďalšiu vrstvu krásy a biodiverzity.

Týchto 5 estetických stromov, ako sú plačúca vŕba, japonský javor, magnólia, čerešňa a breza, dokáže premeniť každú zatienenú záhradu na očarujúci raj. Ich jedinečné vlastnosti a žiarivé farby dodajú každému vonkajšiemu priestoru nádych krásy a pokoja.

Či už dávate prednosť pôvabným kaskádovitým vetvám plačúcej vŕby alebo jemným ružovým lístkom čerešňového kvetu, tieto stromy určite vytvoria vo vašej záhrade podmanivú atmosféru.

O MAGAZÍNE

Magazín StavebnéNoviny.sk vychádza v digitálnej podobe a prináša čitateľom rady a tipy na široké spektrum tém z oblasti stavebníctva a bývania.

Najčítanejšie

INAQ s.r.o. 2023 – Všetky práva vyhradené

Akékoľvek kopírovanie obsahu tejto webovej stránky je bez predošlého súhlasu zakázané.